Makedonca Çeviri Türkçe - Makedonca Tercüme / Tercüman

Average: 4.606 (1369 votes)
Makedonca Çeviri Türkçe Yazılı, Sözlü, Ticari, Tıbbi, Hukuki ve Akademik Çeviri

Makedonca Tercüme Fiyat Teklifi Formu

Çeviri yapılacak belgelerinizi çoklu olarak seçip aşağıdaki form aracılığıyla bize gönderebilirsiniz.
8MB büyüklüğü geçmeyecek ve jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx, ppt, pptx, odt, tiff, tif formatlarında dosya yükleyebilirsiniz.
8MB'dan büyük dosyalarınızı info@balkantercume.com adresine mail atabilirsiniz.

Makedonca Türkçe Çeviri

Makedonca , Makedonların ve Kuzey Makedonya Cumhuriyetinin resmi dili olup, Güney Slav Dillerinin doğu grubuna ait bir dildir.Yazı sistemi kiril alfabesi ya da Makedon alfabesi olarak bilinmektedir. Makedonya ‘nın yanı sıra Arnavutluk , Romanya, Sırbistan da onaylanmış azınlık dilidir. Alfabelerinde 31 harf bulunmaktadır ve Makedonya ‘da, Makedoncadan sonra en çok Arnavutça konuşulur. 

Makedonca, bir Slav dilidir ve Makedoncanın yazıya dökülmesiyle birlikte gelişmeye başlamıştır. Makedon dili uzun yıllarca komşuları tarafından kabul edilmeyen bir dil olmuştur. Daha sonrasında 1945 yılında Makedon Meclisi tarafından resmiyet kazandırılmıştır.

Makedonca , Eski Makedonca, Yeni Makedonca ve Çağdaş Makedonca olmak üzere 3 bölüme ayrılmaktadır. Makedonca aylar, ayrılan kültürler nedeniyle 2 farklı şekilde kullanılmaktadır. İlk Slav dilinde kullanılan Gregoryen takvimi ay isimleri, ikinci takvim ise hava durumu ve tarım ile ilgili olan Eski Makedonca ay isimleridir.


makedonca türkçe çeviri

Makedonca Tercüme Nasıl Yapılır?


Makedonca Türkçe çeviri veya Türkçe Makedonca Çeviri yapan kişiye Makedonca Tercüman ve yapılan yazılı veya sözlü çeviriye Makedonca Çeviri denir.

Makedonca Tercüman unvanı alabilmek için Makedonca noterden yemin alınması gerekmektedir. Tercümanın yapacağı çevirinin içeriği fark etmeksizin, yazılı veya sözlü olarak , teknik, akademik ve hukuki alanda olabilir. Anadili Makedonca olmayan danışanın çeviri işlemlerinde yanlışlık yapmaması adına tercümandan destek alması , daha sonra oluşabilecek yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için çok önemlidir.

Yazılı çevirilerin doğruluğunun test edilmesi için Proofreading yapılması gerekmektedir. Yapılan Makedonca Türkçe çeviri , editörün kontrolü sonra danışanlara teslim edilmektedir.

Alanında Seçkin Tercümanlar


Makedonca Türkçe çeviri yapabilen tercümanlar, alanında yetkin tercümanlardır. Bir dili bilmek ile tercüme etmek arasında oldukça ciddi bir fark vardır. Dile ait tüm kuralların ve konuşma tarzına ait geleneklerin bilinmesi gerekmektedir. Bir dilin kültürüne hakim olmak , dili bilmenin ötesinde , kullanılan terimlerin hangi düşünceyle belirtildiğini anlamak için çok gereklidir. Bu nedenle her Makedonca bilen tercümanlık hizmeti verememelidir. Makedonca diline ait özel terimlerin , ifadelerin ve kalıpların bilinmesi, eksiksiz , doğru ve kaliteli bir çeviri için mutlaka sahip olunması gereken tercüman özelliklerindendir.

Makedonca Tercüman Nasıl Olunur?


Makedonca tercüman olabilmek için , en az iki dil bilmek gerekmektedir ve üniversitelerin mütercim-tercümanlık, çeviri bilim veya Makedonca dili ve edebiyatı bölümlerinden mezun olmak , çeviri işlemlerinde tercih edilen bir kriterdir. Mütercimler , eğitim hayatlarında hem sözlü hem de yazılı çeviri yapabilecekleri için sektörde öne çıkabilmektedir. Çünkü mütercim-tercümanlık mezunu olanlar edebiyat, ekonomi, hukuk ,ekonomi gibi ve birçok alanda çeviri yapabilecek düzeyde eğitim almaktadırlar.

Daha sonrasında size en yakın notere , Makedonca bildiğinizi kanıtlayan belge, adli sicil kaydı , ikametgah belgesi, TC kimlik veya pasaport, 2 adet de fotoğraf ile başvurmanız gerekmektedir.

Başvurduğunuz noter , çalışma talebinizi kabul ederse ,sizleri bizzat çalıştığı Tercüme Bürosu’na yönlendirmektedir.  Çalıştığı tercüme bürosu her zaman olmayabilir ,böyle bir durumda da yemin tutanağı zaptı imzalatabilir.Bu imzadan sonra Makedonca Yeminli Tercüman olarak tercümanlığınız onaylanmış olur.

 Makedonca Adli Tercüman Refakati ve Adli Tercüman


Tapu işlemlerinde , Makedonca işlem yapabilmeleri için işlem sırasında yanlarında Makedonca Adli Tercüman ya da diğer adıyla  Bilirkişi bulunması gerekmektedir.Bunun için tercümanlık bürosundan destek alabilirsiniz.

Yeni kanun ile noterden alınan Makedonca Yemin Zabıtları ,tapu işlemlerinde kullanılamamaktadır.Bunun yerine yılın belirli dönemlerinde her ilde yayınlanan  Makedonca Adli Bilirkişi refakat etmektedir. Makedonca Adli Tercümanlık için ilan yayınladıktan sonra başvuran kişilerin yeterlilikleri değerlendirilir ve sonrasında toplu yemin töreni düzenlenir. Bilirkişi/Adli Tercüman ünvanını alan kişi , Makedonca Tercüman Tapu işlemlerinde refakat edebilmektedir.

Nikah İşlemlerinde Makedonca Adli Bilirkişi Refakati


Evlenceğiniz kişiyle bulunduğunun ülkedeki ilgili belediyelerin evlendirme dairelerine başvurmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında, eşinize ait bekarlık belgesi, doğum belgesi, pasaportu gerekmektedir. Eşinizin daha önce evlenmiş olma durumu söz konusu ise Makedonya Büyükelçiği ve Türk Dışişleri tarafından onaylanmış ,boşanmış olduğuna dair belge istenmektedir. Tüm belgeler sunulduktan sonra, nikah sırasında eşinizin yeterli Türkçe’ye sahip olmadığı düşünülürse nikah sırasında Makedonca Noter Yeminli Tercüman refakat etmesi gerekmektedir. Bu refakat işlemlerini sizin yapmanız gerekmektedir.

Makedonca Çapraz Çeviri


Tercüme için , farklı bir dilden Makedonca’ya çeviri yapacak yeminli Makedonca Tercümanı olmaması durumunda, danışanın onayı doğrultusunda tercüme edilecek belgeler Makedonya’daki uzman çevirmenlere gönderilerek , danışanların kusursuz bir tercüme hizmeti alması sağlanmaktadır. Bu sayede güçlü iş birlikleriyle dil sınırı yaşanmadan , Türkçe Makedonca çeviri dışında kalan , İngilizce Makedonca çeviri, İtalyanca Makedonca çeviri, Almanca Makedonca çeviri, Fransızca Makedonca çeviri, Arapça Makedonca çeviri, Yunanca Makedonca çeviri, Japonca Makedonca çeviri, Çince Makedonca çeviri, İspanyolca Makedonca çeviri gibi tüm dillerde çeviri imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Makedonca Tercümanın Görevleri


Makedonca Tercüman , dili Makedonca olan tüm içeriklerin sözlü veya yazılı olarak çevirisini gerçekleştirmektedir. Makedonca Tercümandan Simültane Çeviri, Makedonca web sitesi tercümeleri ve her alanda Makedonca tercüme hizmeti alabilirsiniz. Makedonca tercüme işleminin yapılabileceği çeşitli belgeler şunlardır;

·         Noter Onaylı Tercüme

·         Edebi Tercüme

·         Ticari Tercüme

·         Hukuki Tercüme

·         Medikal Tercüme

·         Yerelleştirme

·         Tıbbi Tercüme

·         Diploma Tercümesi

·         Teknik Tercüme

·         Şartname Tercümesi

·         Tez-Ödev Tercümesi

·         Evlenme Cüzdanı Tercümesi

·         Deşifre Tercümesi

·         Seslendirme

·         Sunum Tercümesi

·         Kurumsal Dil Eğitimi Tercümesi

·         Doğum Belgesi Tercümesi

·         Maaş Bordrosu Tercümesi

·         Şirket Yazışmaları Tercümesi

·         Vize Evrakları Tercümesi

·         Otomotiv Sektörü Tercümesi

·         Elektronik Tercümesi

·         İnşaat Tercümesi

·         Gıda Sanayi Tercümesi

·         Telekominikasyon Tercümesi

·         Vasiyet Tercümesi

·         Evlat Edinme Tercümesi

·         Yatırım ve Pazarlama Tercümesi

·         Banka Raporları Tercümesi

·         Beyanname Tercümesi

·         Garanti Belgesi Tercümesi

·         Klinik Raporlar Tercümesi

·         Laboratuvar Testleri Tercümesi

·         Pasaport Tercümesi

·         Akademik Tercüme

·         Mektup Tercümesi

·         Web Sitesi Tercümesi

·         Sağlık Raporu Tercümesi

·         Ölüm Belgesi Tercümesi

·         Muhasebe Belgeleri Tercümesi

·         Dava Dosyası Tercümesi

·         İş Teklif Tercümesi

·         İhale Dosyası Tercümesi

·         Finansal Rapor Tercümesi

·         Mailleşme Tercümesi

·         Ehliyet Tercümesi

 Makedonca Onay


Makedonca çeviri Türkçe Çeviri işlemleri için yapılması gereken, Makedonya’dan gelen bir belgeniz var ise çeviri işlemleri gerçekleştirildikten sonra bu dokümanlar öncelikle Yeminli Tercüman Onayına sunulur, sonrasında Noter Onayı gerçekleştirilir, bir sonraki adımda belgeler Ankara'daki Vietnam Büyükelçiliğinden Konsolosluk onayına gönderilir en son olarak Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Onayı işlemi gerçekleştirilerek danışana iletilir.

Türkçe Makedonca çeviri yapılması gereken belgelerin , Makedonya’ya gönderilmesi gerekiyor ise , öncelikle çeviri işlemi yapılır ve onay sırasında Yeminli Tercümana sunulur oradan Noter onayı alınır, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Onayı sağlandıktan sonra Ankara’daki Vietman Büyükelçiğinden Konsolosluk Onayı gerçekleştirilir. Bu işlemler bittikten sonra, belgeler danışmanlık alan kişiye kargo ile gönderilebilmektedir.

Apostil Onayı Nedir?


Makedonca çeviri Türkçe çeviri işlemlerinde, çevirisi yapılan belgenin gerçekliğinin tasdik edildikten sonra başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan belgeye Apostil Onayı denir. Bu onayı alan belgeler Lahey Konferansının tüm üyeleri ve taraf devletlerince geçerli kabul edilir. Apostil evrakı, ancak noterin bulunduğu kaymakamlıkta yapılmaktadır. Türkçe Makedonca çeviri işlemi tercüme bürosunda yeminli olarak yapıldıktan sonra evrakın geçerli olması için noter tasdiki yapılması gerekmektedir. Belgeniz kaymakamlık tarafından mühürlendikten sonra Makedonya konsolosluğuna götürülmelidir. Apostil Onayı için herhangi bir ücret alınmamaktadır ve bir ilde bulunuyorsanız bu belgeyi kaymakamlık dışında valiliklerden de temin edebilirsiniz.


Afganca türkçe çeviri yaptırmak mı istiyorsunuz? O halde Afganca türkçe çeviri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Kaynak Dil Makedonca ve Hedef Dil Türkçe Seçili Gelir

Çeviri Yapılacak Metni Kutucuğa Yazın

Kaynak Dil ile Hedef Dili Değiştirmek İsterseniz Aradaki Butona Basın

Makedonca ÜCRETSİZ ÇEVİRİ İÇİN LÜTFEN BİRŞEYLER YAZIN

Youtube Kanalı Tanıt...

Balkan Tercüme'nin Youtube'da tanıtımını yapmak üzere Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Banu Sivaslıgil kamera karşısına geçti...

Büyükelçilik - Konso...

Yeminli Tercüman Onayı, Noter Onayı, Kaymakamlık Onayı, Ticaret Odası Onayı, Dışişleri Bakanlığı Onayı ve Büyükelçilik &...

Ekibimize Katılmak İstermisiniz?

Tüm dillerde 7/24 çeviri hizmeti veren
Balkan Tercüme ailesine katılmak için
CV'nizi bize göndererek ilk adımı atabilirsiniz