Bulgarca Çeviri Türkçe - Bulgarca Tercüme / Tercüman

Average: 4.608 (1505 votes)
Bulgarca Çeviri Türkçe Yazılı, Sözlü, Ticari, Tıbbi, Hukuki ve Akademik Çeviri

Bulgarca Tercüme Fiyat Teklifi Formu

Çeviri yapılacak belgelerinizi çoklu olarak seçip aşağıdaki form aracılığıyla bize gönderebilirsiniz.
8MB büyüklüğü geçmeyecek ve jpg, jpeg, png, pdf, doc, docx, ppt, pptx, odt, tiff, tif formatlarında dosya yükleyebilirsiniz.
8MB'dan büyük dosyalarınızı info@balkantercume.com adresine mail atabilirsiniz.

Bulgarca Türkçe Çeviri

Bulgarca Türkçe çeviri, İngilizce dilinden sonra en sık talep gören çeviri hizmetlerinden birisidir. Bunun sebebi ise Bulgaristan ile sınır komşusu olmamızdan kaynaklanıyor. Özellikle Edirne bölgesinde yaşayan kişiler Bulgar vatandaşlar ile içli dışlıdır. Türkiye’den Bulgaristan’a, Bulgaristan’dan Türkiye’ye Hergün yüksek sayıda geçiş yapılır. Özellikle Edirne ilimizde Pazar olduğu günlerde ve hafta sonlarında çok fazla Bulgar vatandaş görebilirsiniz. Bizim ülkemizde yer alan birçok ürünün fiyatı onların ülkelerine çok daha uygun fiyatlı olduğu için gelip buradan alışveriş yapar, günlerini geçirirler.

Edirne üzerinde yer alan dükkanların tabelalarının bazılarının Bulgarca yazıldığını görebilirsiniz. Türkiye ve Bulgaristan ekonomik, ticari ve siyasal yönden ilişkilerimizin en kuvvetli olduğu ülkelerden birisidir. Bu yüzden Bulgarca çeviri çok fazla talep görüyor.

Bulgarca, Hint-Avrupa dil ailesinde yer alan Slav dillerine bağlı olan bir dildir. Rusça bilen kişilerin Bulgarcayı anladığı söylenir. Ancak arada çok büyük farklar vardır. Bulgar dili Kiril alfabesi kullanılarak yazılır. Alfabede yer alan harfler, Yunan alfabesinden ilham alınarak hazırlanmıştır.

Bulgarca, Bulgaristan üzerinde resmi dil olarak konuşulur. Azınlıktı olarak ise; Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Macaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna ve Türkiye üzerinde konuşulur. Avrupa, ABD, Kanada ve Avustralya üzerinde ise çok daha azınlık bir kesim tarafından konuşulur.

Bu listeye bakıldığında Bulgarca’nın çok fazla ülkede konuşulduğunu görüyoruz. Buradan konuşan sayı kişisinin baya yüksek olacağını düşünebilirsiniz. Ancak dünya genelinde Burgarca dilini ana dili seviyesinde konuşan sadece 12 milyon insan bulunur. Dilin bu kadar çok ülkeye yayılmış olmasının sebebi Bulgaristan üzerinde yer alan insanların başka ülkelere göç etmiş olmalarıdır. Türkiye üzerinde 2013 yılında alınan verilere göre ülkemizde 710bin Bulgar göçmeni yaşıyor. Bulgaristan üzerindeki insan nüfusu sayısı 7 milyondur. Muhtemelen tüm göç eden vatandaş sayısı hesaplandığında güncel nüfusun sayısını geçecektir.

Bulgarca Çeviri Nasıl Yapılır?

 

Bulgarca tercüme hizmetlerini veren firmamızda çevirisi yapılacak olan belge 3 kişinin elinden geçer. Bu sayede çok daha kaliteli bir çeviri elde etmiş olursunuz. Özellikle noter onayı, apostil, konsolosluk ve dış işleri onayı gerektiren belgelerin çok iyi bir şekilde çevrilmiş olması gerekiyor. Bulgarca çeviri firmamızda sadece deneyimli olan tercümanlar tarafından gerçekleştirilir. Deneyimden kastımız her iki dili ana dili seviyesinde konuşabilmek ve çeviri yapılacak olan metin ile alakalı tecrübesi olmasıdır. Örneğin inşaat ile alakalı bir çeviri yapılacak ise sektör üzerinde daha önce çalışmış veya bilgisi olan tercüman görevlendiririz. Bu sayede inşaat sektöründe yer alan terimlere hakim olduğu için hem daha hızlı hemde çok daha kaliteli bir çeviri ortaya çıkar.

Bulgarca Türkçe, Türkçe Bulgarca ve herhangi bir dile çeviri için tüm süreçlerimiz standarttır.

İlk olarak sizin tarafınızdan bize verilen çevrilecek olan belgeler yetkili kişi tarafından incelenir. Sayfa sayısı, çeviri yapılacak dil ve sektör bilgisi öğrenildikten sonra belge çevirmenimize teslim eder. Belge çevirmen tarafından çevrildikten sonra revize varsa yapılması için editör onayına sunulur. Editör yazım hataları ve gramer hataları varsa bunları düzelterek çeviriyi koordinatöre teslim eder. Koordinatörümüz sizin hatasız bir belge teslim almanız için redaksiyon yapar. Herhangi bir hata ile karşılaşmaz ise sizlere çevirinizi kusursuz bir şekilde teslim eder.

Bulgaristan Çifte Vatandaşlık Belgesi Çevirisi

 

Bulgar vatandaşları göç ederek dünyanın dört bir yanına dağılmış durumdadır. Bulgaristan doğumlu olmayan ancak babaları, dedeleri Bulgar göçmeni olan binlerce kişi ülkemizde yer alıyor. Bulgaristan Avrupa birliği ülkelerinden birisi olduğu için vatandaşlığı almak oldukça avantaj sağlayacaktır.

Bulgaristan çifte vatandaşlık için gereken belgeler arasında; pasaport fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, noter onaylı nüfus belgesi, isim denkliği belgesi, evlilik kayıt örneği, noter onaylı doğum belgesi, eğitim belgesi, sabıka kaydı, sağlık raporu, banka hesap özeti, taahhütname ve kira kontratı belgeleri yer alır. Burada yer alan Bulgarca çeviri gerektiren tüm belgelerinizin çevirisini firmamızda noter onaylı olarak yapabilmekteyiz.

Bulgarca Çapraz Çeviri

 

Çapraz çeviri ülke dilimiz dışında farklı bir dile çeviri yapılması işlemine denir. Örneğin metin Türkçe Bulgarca, Bulgarca Türkçe yerine İngilizce Bulgarca, Bulgarca İngilizce olarak çevrilecektir. Bu çeviri türüne çapraz çeviri adı verilir. Bulgarca çapraz çeviri normal çeviri türüne göre daha zordur. Çünkü çapraz çeviride her iki dili ana dili seviyesinde bilecek kişiyi bulmak normal çeviriye göre daha zordur. Bu gibi aşamalarda her iki dili ana dili seviyesinde konuşan çevirmen bulunamazsa ilk olarak Türkçe ’ye daha sonra istenilen dile çeviri gerçekleştirilir. Bu çeviri türünde fiyatlandırma biraz daha yükselir.

Bulgarca Sesli Çeviri

 

Bulgarca sesli çeviri, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki bağların kuvvetli olmasından dolayı çok fazla talep görüyor. Özellikle kurumsal firmalar bünyelerinde Bulgarca bilen birisini barındırmıyorsa toplantılarında Bulgarca bilen tercümanlara ihtiyaçları oluyor.

Bulgarca sesli çeviri; sempozyum, toplantı, nikah salonları gibi çok fazla farklı dile sahip olan kişilerin olduğu yerde ihtiyaç duyuluyor. Balkan tercüme bürosu olarak firmamızda sizlere Bulgarca sesli çeviri yapabilmekteyiz. Yukarıdaki vermiş olduğumuz alan dışında istemiş olduğunuz tüm sesli çevirileri yapabilme imkanımız bulunuyor. Örneğin; ses kaydı çevirisi, film çevirisi, dizi çevirisi gibi alanlardada sizlere hizmet verebiliriz.

Bulgarca Noter Onayı Nasıl Alınır?

 

Bulgarca noter onayı alabilmek için belgenizin ilk olarak yeminli Bulgarca tercüman tarafından çevrilmiş ve imzalanmış olması gerekiyor. Elinizde çeviri yapılacak bir belge varsa sizlere firmamızda yer alan Bulgarca tercüman aracılığıyla çeviri yapabiliriz.

Türkiye üzerinde yer alan birçok devlet kurumu sizden belgeniz için noter onayı isteyecektir. Firmamızda çeviri yaptıktan sonra sizlerin isteğine göre noterden onay alabiliyoruz. Noter onayı fiyatı belge sayısına göre hesaplanmaktadır.

Bulgarca Apostil Nasıl Alınır?

 

Bir çeviriyi farklı bir ülke üzerinde kullanabilmeniz için; noter onayı, konsolosluk onayı, dış işleri bakanlığı onayı ve apostil gerekir. Ancak burada yanlış yapılan çok büyük bir hata bulunuyor. Bazı ülkeler için apostil almamanız gerekiyor. Apostil 5 Ekim 1961 tarihinde imzalanan Lahey anlaşmasına istinaden alınan bir onay türüdür. Bu anlaşmada imzası olmayan ülkeler için apostil almamalısınız. Örneğin Vietnam anlaşmaya imza atmadığı için Vietnam’a gidecek ülkelerde apostil bulunmamalıdır.

Ancak belgeyi Bulgaristan veya Türkiye üzerinde kullanacaksanız apostil onayı almanız gerekiyor. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için hazırlamış olduğumuz videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=oC3Y47dOPUY

Bir belgenin dış işleri onayı alabilmesi için ilk olarak noter onayı alması gerekir.

Apostil, dış işleri bakanlığı onayı ve konsolosluk onayı almak sizin günlerinizi alacaktır. Bu yüzden bunlar için sizi uğraştırmıyor, istediğiniz takdirde tüm süreçleriniz ile biz ilgileniyoruz. Bu sayede çok daha hızlı bir şekilde onaylı bir çeviri belgesi edinmiş oluyorsunuz.

Bulgarca Türkçe Klavyeli Çeviri

 

Bulgarca türkçe ücretsiz klavyeli çeviri için aşağıda sizlere sunmuş olduğumuz ücretsiz çeviri aracını kullanabilirsiniz. Bu araç yandex tarafından geliştirilen çeviri teknolojisini kullanır. Kısa cümlelerde ve kelimelerde hızlı bir şekilde istediğiniz sonucu alırsınız.

Daha profesyonel bir Bulgarca çeviri için size hizmet vermekten memnuniyet duyarız. Her sektörden, her türde belgenin çevirisini uzman çevirmenlerimiz aracılığıyla yapıyoruz. Web sayfamızda yer alan hemen ara veya whatsapp butonlarına tıklayarak şimdi bizimle iletişime geçin.

Kaynak Dil Bulgarca ve Hedef Dil Türkçe Seçili Gelir

Çeviri Yapılacak Metni Kutucuğa Yazın

Kaynak Dil ile Hedef Dili Değiştirmek İsterseniz Aradaki Butona Basın

Bulgarca ÜCRETSİZ ÇEVİRİ İÇİN LÜTFEN BİRŞEYLER YAZIN

Youtube Kanalı Tanıt...

Balkan Tercüme'nin Youtube'da tanıtımını yapmak üzere Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Banu Sivaslıgil kamera karşısına geçti...

Büyükelçilik - Konso...

Yeminli Tercüman Onayı, Noter Onayı, Kaymakamlık Onayı, Ticaret Odası Onayı, Dışişleri Bakanlığı Onayı ve Büyükelçilik &...

Ekibimize Katılmak İstermisiniz?

Tüm dillerde 7/24 çeviri hizmeti veren
Balkan Tercüme ailesine katılmak için
CV'nizi bize göndererek ilk adımı atabilirsiniz